.pdf(20mb)
Rapport: Visioner i Norr steg 2 – Umeå
Klicka här för att läsa teamet VEXs rapport från 2025 och första fasen av Visioner i Norr steg 2.
:blur(9)/https%3A%2F%2Farkdes.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FFlygbild-Tomtebo-strand-cred-White-arkitekter-scaled.jpg)
Team VEXs utforskade handlingsutrymmen för aktivt deltagande i stadsutveckling.
Förutsättningar: 3 kilometer från centrala Umeå, alldeles intill Nydalasjön och Universitetsstaden, planeras Tomtebo strand. Den närbelägna Nydalasjön är redan idag ett välbesökt rekreationsområde och gör att förutsättningarna för att interagera området med staden runt om är goda. Ambitionerna är att Umeå kommun ska utveckla Tomtebo strand till en stadsdel som möter framtidens utmaningar. Gestaltningen ska bidra till social hållbarhet, men utbyggnaden kommer att ske i flera etapper under lång tid.
Utmaning: Här finns friluftsområden med bad och skidspår och Umeås största arbetsplatsområde. Hur kan gestaltning och småskaliga tester i nuet användas som verktyg för att identifiera relevanta aktörer? Hur kan man tillsammans skapa en stadsdel som är socialt hållbar över tid? Teamet kommer att utforska metoder för att undersöka hur det kan bli en del av en långsiktig strategi för jämlik tillgång till kvalitativa livsmiljöer.
Team VEX tog sin utgångspunkt i behovet av att addera ett ytterligare lager till samtalet om framtidens stad. Arbetet byggde på tesen att aktivt deltagande och medskapande är en följd av handlingsutrymme – och på idén om att social, ekonomisk och ekologisk hållbarhet börjar med att människor får möjlighet att rota sig, ta ansvar och vara med och forma sin plats.
Arbetet formulerades genom ett antal frågor om kommunens roll i stadsutvecklingen: hur mark kan användas för att stärka aktivt deltagande i stadsbyggande, hur det kollektiva kan samspela med enskilda initiativ och viljor, och hur nya modeller kan prövas och utvärderas i praktiken. Teamet undersökte även relationen mellan stad och natur, med utgångspunkt i frågan om hur vi kan ta hand om naturen snarare än att förvänta oss att den ska tjäna oss. I arbetet identifierades överytor och glapp i och runt planområdet som strategiska resurser för att knyta samman staden och samtidigt bevara delar av naturområdet.
Arbetet sammanfattades i en rapport som presenterade verktyg för kommunen att sprida ansvar och resurser småskaligt och lokalt. Deras förslag innebar en prototyp i tre steg, från undersökning av möjliga markanvisningsmodeller och upplåtelseformer till konkreta tester på plats. Ett förslag var att under stadsdelens framväxt upplåta en andel av byggrätterna till lokala enskilda aktörer genom ett format som de kallar Folktomten. Teamet föreslog även att testa en självförsörjande enhet som ett startkit för en ny form av egnahemsrörelse. Rapporten finns längre ner på sidan.
Under 2025 fortsatte VEX sitt arbete inom ramen för Visioner i Norr steg 2. Då genomfördes och testades prototyperna som vidareutvecklade förslagen och prövade nya sätt att arbeta med deltagande, ansvar och lokalt engagemang i stadsutvecklingen.
Teamets arbete och nästa rapport presenteras på slutkonferensen för Visioner i Norr den 25 mars 2026. Läs mer och anmäl dig till konferensen här.
.pdf(20mb)
Klicka här för att läsa teamet VEXs rapport från 2025 och första fasen av Visioner i Norr steg 2.
:blur(9)/https%3A%2F%2Farkdes.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2FUmea-Team-VEX_1920x1080_08_.jpg)
Pelle Backman, arkitekt och fysisk planerare
Ebba Hallin, arkitekt och fysisk planerare
Tomas Mazetti, kommunikationsstrateg
Åsa Cederqvist, konstnär och filmare
David Sandström, låtskrivare, musiker, musikproducent och författare
2024.05.01–2025.12.31
:blur(9)/https%3A%2F%2Farkdes.se%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F01%2FUmea-Tomtebo-strand-foto-Asa-Cederqvist-scaled.jpg)